Oiu Sadam

Estonian - etEnglish (United Kingdom)

Sadam

Oiu Sadam asub Viljandimaal, Kolga-Jaani vallas. Oiu küla kohal suubub Võrtsjärve Tänassilma jõgi. Sellenimelist kaluriküla (Oyowaldt) mainitakse juba 1599. a.
Ligipääs Oiule on hea Viljandi – Tartu maantee kaudu, mille ääres küla asub ja samuti mööda vett – Võrtsjärveni on Tänassilma jõe kaudu vaid 300 m.

Vaade Oiu Sadamale

1913.a. valminud meierei kõrval asub endine juustutööstus ja kunagine parvemehe maja. Sild üle Tänassilma jõe valmis alles 1926.a. Juustutööstuse asemel asusid ka kunagi jääkeldrid, kuhu laevadega Tartust õlut toodi ja siis omakorda laiali veeti.
Perioodil 1959 – 1968 ehitati meierei territooriumile saun ja ca 60 m pikk betoonkai, mis on säilinud tänaseni. Oiul peatusid reisilaevad, palju oli sadamas huvipaate ning ka ametkondlikult peeti plaane puhkealaseks tegevuseks. 1977.a. valmis projekt, millega planeeriti Oiule ehitada suur puhkekeskus 600 kaikohaga ja puhkeala rohkem kui 1000 inimesele. Paraku need plaanid vaid paberile jäidki, kuigi piimatööstus 1980.a. oma tegevuse lõpetas.
MTÜ Oiu Arendus on asutatud eesmärgiga taastada Oiu Sadam, aidates seega kaasa ka külaelu arengule. Alates 2006.a. on ühing tegelenud Oiu luha hooldamisega, avades seeläbi vaate Võrtsjärvele. Kevadel 2008 alustati uue sadamahoone ehitusega. Tänaseks on valminud / valmimas kogu sadama infrastruktuur, uus kai, sadamakõrts, slip, paaditankla ja ujuvsillad ning oleme valmis pakkuma paljusid lisateenuseid.

Saada meile kiri!